Την Παρασκευή 8 Απριλίου η Ε2 τάξη του 1ου Δημοτικού Σχολείου Ξάνθης βρέθηκε στη Μαρώνεια, την αρχαία χώρα των Κικόνων, εκεί που νιώθεις ότι ζωντανεύει το έπος του Ομήρου με τις περιπέτειες του πολυμήχανου Οδυσσέα, κάθε φορά που συμμετέχεις στα προγράμματα του ΚΕΠΕΑ Μαρώνειας. Ένα συγκλονιστικό παιχνίδι κρυμμένου θησαυρού με πυξίδες και χάρτες αντικατέστησε τις τυπικές ξεναγήσεις και πρόσφερε στις μαθήτριες και τους μαθητές μας την ευκαιρία να εξοικειωθούν με τις έννοιες της χαρτογράφησης και του προσανατολισμού, να γνωρίσουν τα σπουδαιότερα μνημεία του οικισμού, να πεζοπορήσουν στο Ευρωπαϊκό ορειβατικό μονοπάτι Ε6 , να αθληθούν και, το κυριότερο, να χαρούν τη φυσική ομορφιά που προσφέρει η επαφή με το περιβάλλον. Ευχαριστούμε θερμά Το ΚΕΠΕΑ Μαρώνειας Kpe Maronias για τη φιλοξενία του και ανανεώνουμε το ραντεβού μας για μία επίσκεψη στο μέλλον!