Την  Πέμπτη 14 Δεκεμβρίου υλοποιήθηκε, σε κοντινή δασική περιοχή, μία πολύ ενδιαφέρουσα δράση περιβαλλοντικού ενδιαφέροντος. Οι μαθητές της ΣΤ τάξης του Σχολείου μας συνοδευόμενοι από τους δασκάλους τους και την υποδιευθύντρια του σχολείου μας και με τη βοήθεια υπεύθυνου   δασολόγου  του δασαρχείου Ξάνθης, συμμετείχαν σε δενδροφύτευση, κάνοντας πράξη το ενδιαφέρον τους για το περιβάλλον.

Τα παιδιά, αρχικά, συζήτησαν με τον  δασολόγο και διατύπωσαν τα ερωτήματα τους σχετικά με την ανάπτυξη των δέντρων και τη χρησιμότητά τους προς τον άνθρωπο. Έπειτα, κάθε παιδί φύτεψε το δικό του δενδρύλλιο.

Συχνά στα σχολικά βιβλία μελετούμε περιβαλλοντικά θέματα με στόχο την ενημέρωση των παιδιών και την αφύπνιση της περιβαλλοντικής τους συνείδησης. Ωστόσο, οι βιωματικές δραστηριότητες αυτού του είδους καθιστούν τους μαθητές και τις μαθήτριες συμμέτοχους στην προσπάθεια και όχι απλούς παρατηρητές. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε πως το μέλλον αυτού του πλανήτη ανήκει στα παιδιά!

Ευχαριστούμε πολύ τον δασολόγο του δασαρχείου Ξάνθης  για την πολύτιμη βοήθειά του!